Jak zbudowane są szamba betonowe?
Każdy budynek mieszkalny musi mieć odprowadzenie nieczystości. Jeśli działka z budynkami znajduje się w rejonie pozbawionym dostępu do kanalizacji, niezbędne jest wybudowanie szamba. Jest to bezodpływowy zbiornik, którego przeznaczeniem jest gromadzenie nieczystości ciekłych, produkowanych w domach. Najczęściej buduje się je z betonu, ewentualnie z żelbetonu lub tworzyw sztucznych. Jak powinno być zbudowane solidne i wytrzymałe szambo betonowe?
Zalety szamba betonowego
Podstawową zaletą szamba betonowego jest brak ryzyka wypychania go przez grunt. Dzięki temu zawartość szamba może być wybierana niemal do końca, co zmniejsza częstotliwość wywozu. Ściany szamba betonowego są grube i wykonane z wysokojakościowego betonu, dlatego są szczelne. Dodatkowo zastosowany beton jest odporny na działanie środków chemicznych z nieczystości oraz niewrażliwy na kwasy, działanie bakterii oraz na silny napór wody w przypadku przepełnienia. Ponadto zbiornik monolityczny z betonu i stali jest stosunkowo tani, w porównaniu do kosztów wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków.
Sposoby na budowę szamba z betonu
Szambo betonowe można zbudować na kilka sposobów. Jedną z możliwości jest zakup gotowego zbiornika. Ich zaletą jest duża wytrzymałość na obciążenia zewnętrzne i szczelność. Są szybkie w montażu i nie trzeba ich zakotwić w gruncie. Problemem jest ich transport, ponieważ są bardzo ciężkie. Rzadziej wykorzystywane jest szambo z kręgów, ponieważ nie zachowują szczelności. Poza tym są dość małe, co zwiększa częstotliwość wywozu. Szambo może być również betonowane na miejscu budowy. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie projektu o nietypowych wymiarach. Ponadto zbiornik może znajdować się w miejscu, które jest narażone na duże obciążenia – na przykład pod wjazdem do garażu. Zbiornika nie trzeba kotwić, ani zabezpieczać przed wodą gruntową, ponieważ jest bardzo szczelny. Dodatkowo nie jest wypierany z wykopu.