Rola i funkcje zbiorników bezodpływowych
W sytuacji, kiedy z różnych powodów nie da się podłączyć posesji do sieci kanalizacyjnej właściciele obiektów mieszkalnych, bądź użytkowych muszą znaleźć alternatywny sposób na zagospodarowanie ścieków socjalno-bytowych, wód deszczowych, bądź też przeciwpożarowych i innych. Jakie są zalety stosowania zbiorników bezodpływowych?
Czym są zbiorniki bezodpływowe?
Zbiorniki bezodpływowe, czyli szamba szczelne służą do przechowywania różnego rodzaju zanieczyszczeń płynnych. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy betonu, specjalnej techniki budowy charakteryzują się najwyższą szczelnością i trwałością. Decydując się na ten sposób odprowadzania ścieków, należy poza oczywistym doborem wielkości szamba do potrzeb użytkowników zastanowić się nad miejscem jego montażu. Usytuowanie go nie jest przypadkowe, powinno być dokładnie przemyślane i przede wszystkim przeprowadzone zgodnie z obowiązującym stanem prawnym. Produkowane są one w wielu rozmiarach np. 4m3, 6m3, 8m3, 10m3, 12m3, przez co można je z łatwością dopasować do potrzeb danego użytkownika. Poza magazynowaniem ścieków umożliwiają one bezpieczne przechowywanie deszczówki, czy też gnojowicy. Trwałość i niezawodność konstrukcji zapewnia zastosowanie wysokiej klasy zbrojeń żebrowanych i gładkich, a także pokrycie ich od środka specjalnej masy izolująco-uszczelniającej.
Jakie funkcje pełni szambo szczelne?
Celem zapewnienia wysokiego stopnia zabezpieczenia zawartości szamba przed skażeniem środowiska naturalnego należy zadbać o właściwy montaż. Najwyższy poziom ochrony zapewniają szamba wykonane z jednolitej skorupy, które sprawdzą się szczególnie na działkach o trudnych warunkach glebowych. Na potrzeby socjalno-bytowe dla zabudowy jednorodzinnej w zupełności wystarczy szambo do 10 m3, montaż ich uzależniony jest od konstrukcji i wykonania, na głębokość posadowienia wpływa wylot rury kanalizacyjnej. Szukając bezpiecznego, higienicznego zbiornika na ścieki zbiornik zamknięty sprawdzi się idealnie.